пʼятниця, 21 січня 2022 р.

22 січня - День Соборності України

        

             День Соборності України —  свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в  1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і  Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року.

            Чернівецьке ВПУ радіоелектроніки щороку долучається до цього свята. 2022 рік також не став винятком і мої колеги (викладачі та майстри виробничого навчання і також здобувачі освіти навчальних груп) в тому числі і я взяли участь у флешмобі, тим самим підтвердили, що від нашої єдності залежить майбутнє України, її розвиток та процвітання.

            Вітаю всіх зі святом - Днем Соборності України!



 

середа, 19 січня 2022 р.

19 січня - Свято водохреща (Йордан)

             Хрещення Господнє — хрещення Іваном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордані на старовинній паломницькій переправі "Віфавара", а також велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке християни відзначають 19 січня щороку. Це збігається зі святом Богоявлення, однак ці свята слід розрізняти, хоча дві події двох свят відбувалися на одному місці з тими ж самими особами.

            Напередодні Водохреща православними християнами святкується «Голодна кутя», або другий Святий вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постять. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився». На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім'ї, хату, інші будівлі, криниці. На вечерю цього дня подають пісні страви: вареники з картоплею або капустою, гречані млинці на олії, кутю, узвар.

             Йорданські традиції

              Після водосвяття всі люди повертаються до своїх хат...Поки мати або старша дочка подасть на стіл обідати, батько бере з-за образу Божої Матері пучок сухих васильків, мочить їх у свяченій воді і кропить все в хаті та в господарстві; потім бере ще крейду і пише хрести на образах, сволоці, дверях і миснику. Управившися з цим, батько сідає за стіл, а за ним і вся родина. Перед їжею п'ють свячену воду, оскільки вважається, що свячена на Водохреще вода має вживатися натще, адже саме за цієї умови вона має найбільшу силу.

             По обіді дівчата бігають до річки вмиватися в «йорданській воді» — «щоб були рожеві лиця». На Гуцульщині хлопці водять своїх дівчат до ополонки — «щоб сі умила та красна була».

             В місцевостях понад Дніпром було колись чимало вірувань та прикмет, пов'язаних з «Йорданню». Так, коли процесія йшла на річку, то «знаючі» люди придивлялися: якщо перед хоругвами пролетять горобці — нещасливий рік для дітей, граки — для молодих людей, а як про¬летять гуси, то старі люди цього року будуть дуже хворіти, а то й — боронь, Боже — вмиратимуть.

             Якщо на Водохреща дерева вкриті інеєм, то на весні у відповідний день тижня — в п'ятницю, четвер і т. д. — треба сіяти ярову пшеницю: «вродить, як гай!»

            Якщо на Водохреща день ясний, сонячний, то хліби в даному році будуть чисті, а якщо понурий, небо вкрите хмарами — у хлібі буде багато «сажки» (зони).

            Попіл після Різдвяних Свят не можна зберігати — ні в хаті, ні в дворі, бо «буде пожежа»; ввечері ж на Водохреща його треба винести на річку і висипати на лід.
В той момент, як священик занурює хрест у воду, всі чорти та всяка нечиста сила вистрибує з річки і залишається на землі до того часу, аж поки якась із жінок не прийде на річку прати білизну. Коли брудна білизна опуститься у воду, то разом з нею впірнають у воду і всі чорти, що мерзли на землі. А тому побожні бабусі колись не дозволяли своїм невісткам прати білизну на протязі цілого тижня після Водохреща — «щоб більше вигибло нечистої сили від водосвятських морозів».
«Моя теща, — згадує Свирид Галушка, — цілий місяць, було, і сама на річку не йшла, і інших не пускала — така була завзята проти чортів! ... Жінка не раз жартома сперечалася з нею: «Та що вони вам, мамо, зробили ті чорти — що ви на них так напосілися?» Де там!... і слухати не хотіла».

           Дівчата, набравши з освяченої ополонки води, наливали у велику миску, на дно клали пучок калини або намисто і вмивалися — «щоб лиця красні були».

           На Слобожанщині є повір'я, що в день Водохреща буває така хвилина, коли вода перетворюється на вино. Розповідають: один купець їхав з ярмарку і заїхав на річку коні напувати; але замість води він знайшов вино. Тоді купець напився, набрав з собою в посудину і поїхав. Не від'їхав він і однієї верстви, як захотілося йому знову напитися вина; але не довелось, бо в посудині була вже вода: вино знову перетворилось на воду.

         Якщо перед обідом на Водохреща господиня місить тісто на пироги, то, витягнувши руку з тіста, не обтирає її, а йде в сад і обв'язує яблуневе дерево соломою, примовляючи: «Щоби сь на той рік родили яблука такі добрі і м'які, як тісто». Цікаво, що в західній Англії в дні Різдва Христового господині йдуть у сад і вклоняються яблуням, щоб ці дерева в наступному році щедро родили.На колишній Гетьманщині парубоцтво мало такий звичай: по обіді на Водохреща сходилися на льоду хлопці з двох сусідніх сіл або двох «кутків» того самого села і билися навкулачки — хто кого переможе! Переможці забирали собі «орден» — хрест, вирубаний на льоду.

        На Полтавщині був колись звичай на Водохреща вчити коней і молодих волів. Молодими кіньми їздили доти, доки вони не вкривалися потом, а спітнілих кропили «йорданською» водою — «щоб здорові і слухняні були».

        Якщо ввечері зустрінеться в лісі вовк, то треба казати: «Де ти, вовче, був тоді, як Ісуса Христа на Йордані христили?» Вовк злякається, втече і більше на очі не з'явиться.

       Як бачимо, в народних віруваннях часто зустрічається згадка про вовка. Цей хижак має тотемнічне значення (тотем — тваринний або рослинний символ) не тільки в українського, а й в багатьох інших народів, в першу чергу народів Східної Європи, де вовки звичайно водяться. Колись вовки завдавали не абиякої шкоди нашим селянам, нищачи свійських тварин. Поліщуки ділять вовків на дві породи: великих — «конюхів» з сірим хутром і малих — «свинятників» з хутром темнобурим. Зоологи не визна-ють такого поділу і вважають, що це залежить від віку звіра: старші — більші і сиві, а молодші — менші й темніші. Років з пів сотні тому вовки в Україні майже зникли, шкоди від них великої не було, а під час останньої війни, взимку 1942-го року, їх з'явилося знову багато, і вони як і колись, завдавали значної шкоди.

      У цей день колядники приходять до кожної оселі з віншуваннями та щедрівками. У Буковині довго зберігався звичай серед парубків — співати величальних пісень у хаті господаря:

Гей, ти, пане господарю,
В тебе в дворі, як у раю:
В тебе верби груші родять,
В тебе дочки в злоті ходять,
В тебе сини в царя служать,
Царевочку собі дружать,
В царя дочку заручили
Та й додому пригостили.
Гей, ти, пане господарю,
В тебе в дворі, як у раю:
В тебе воли половії,
В тебе плуги золотії,
В тебе двори все кедрові,
В тебе столи калинові,
На них скати все ллянії,
На них блюда циновії.
Гей, ти, пане господарю,
В тебе в полі, як у раю:
В тебе лани, як загаї,
В тебе хліби, як Дунаї,
На них жита, як жар, ситі,
А пшениця — як столиця,
В тебе вівси жубровії,
А ячмені золотиї.
Гей, ти, пане господарю,
 В тебе в колі, як у раю:
В тебе коні все турецькі,
В тебе зброї все стрілецькі,
В тебе воли, як стодоли,
А корови, як бороги,
В тебе вівці гори вкрили,
В горах зруби без рахуби.
Гей, ти, пане господарю,
В тебе в скринях, як у раю:
В тебе скрині кованиї,
В них червоні небранії,
В тебе шуби соболеві,
Горностаї королеві,
А жупани — як у пана,
А контуші всі в кожусі.
Гей, ти, пане господарю,
Щасти, Боже, із Йорданом,
І з водицев, і з царицев,
З усім домом, з усім добром,
І з твоєю дружиною,
І з твоєю челядкою,
І з синами-соколами,
І з дочками, як чічками.
Господарю, як королю,
Щасти, Боже, з усім двором,
І з челядкою багатою,
І з ролями, і з ланами,
І з сусідами, і з панами,
І з Господом Христом Богом,
На здоров'я, на літ много!
Дай, Боже!

          За таке привітання господар обдаровував, бувало щедрівників грішми на церкву. Береза, дякуючи господареві, каже:

        «Що ми казали, аби так воно і сталося — і вам, і нам, і сему щасливому двору, і всему миру посполу. Най у вас святиться, веселиться, святая йорданськая водиця, як нині, і в рік, і від року в рік, і на цілий вік. Дай, Боже!»

         У деяких місцевостях Поділля та в Гуцульщині в цей день святять «трійцю» — три свічки, зв'язані квітчастою хусткою, намистом і барвистими стрічками. До цього ще додають пучки червоної калини та сухих квітів — безсмертників, або васильків. З «трійцею» йдуть на «Йордан» переважно жінки і дівчата. Під час Богослужіння «трійця» запалюється від свічок, що горять на престолі. Коли вода вже посвячена, то перед тим, як іти додому, «трійцю» гасять, занурюючи свічки в ополонку, де відбувалося свячення води.

        Як бачимо, «Йордан» або Водохреща — це чисто християнський звичай, що прийшов до нас на Україну разом із християнством і зайняв одне з найповажніших місць серед традиційних свят нашого народу.

 




 

неділя, 16 січня 2022 р.

"Маланка-фест" в Чернівцях 15 січня 2022р.

 

    Центральними вулицями Чернівців тривала карнавальна хода, в якій брали участь понад 30 колективів з України та Румунії, що приїхали на традиційний «Маланка-фест».

    Серед конструкцій, які привезли на фестиваль учасники, є гігантський тигр, циганське шатро, пересувний шпиталь, корабель із моряками, циркові клоуни, а один із колективів під час карнавальної ходи смажить цілу свиню.

    Серед гостей фестивалю є колективи із Хмельниччини, Черкащини, а також представники з румунського міста Кимпулунг Молдовенеск.

    Потім усі учасники рушили карнавальною ходою вулицями міста. Колективи танцюють під звуки різних пісень та показують підготовлені сценічні костюмовані номери. 

    Неабияку атракцію для чернівчан та гостей міста придумав колектив "Моряки", який представляє с. Горбово. Вони частували всіх охочих щойно приготовленою на відкритому вогні свининою. Охочих скуштувати шматочок святкової страви було чимало. 









середа, 12 січня 2022 р.

Методична доповідь "Робота майстра виробничого навчання з батьками"

 

 

 

 

        Методична доповідь

 

 

Робота

майстра виробничого навчання з батьками

 

 

   Підготувала

  Майстер виробничого   навчання

     Машкова Т. Л.

 

 

 

 

 

 

 Чернівці, 2022

 

    

                                                                 ВСТУП

 

      Майстер виробничого навчання - є головним кваліфікованим спеціалістом, який навчає професії. Саме він організовує пізнавальну діяльність, формує соціальні відносини між учнями в ЗТ(ПТ)О, турбується про їх соціальне благополуччя, вирішує проблеми їх дозвілля, первинного згуртування колективів, формує відповідну трудову та навчальну психологічно-позитивну атмосферу.

     Організатором діяльності учнів у групі, координатором виховних впливів залишається майстер виробничого навчання. Саме він безпосередньо взаємодіє як з учнями, так і з батьками, щиро прагне допомогти учням у вирішенні їх проблем, організовує соціально-позитивне, емоційне дозвілля вихованців.

     Доступними і коректними засобами майстер формує колектив учнів, направляє його роботу, координує спільну діяльність педагогів і здобувачів освіти, залучає всіх педагогів до позакласної виховної роботи, організовує і регулює багатосторонні зв'язки групи з виробничим середовищем.

        Важливим завданням майстра є виховання здобувачів освіти. Він формує у підлітків відповідальне ставлення до навчання і їх прагнення вчитися самостійно. Він володіє методами розвитку різнобічних інтересів серед учнів. Його педагогічний обов'язок - піклуватися також про збереження та зміцнення здоров'я вихованців. Особлива роль майстра виробничого навчання полягає в тому, щоб, підвищуючи педагогічну культуру батьків учнів, домагатися однієї виховної тактики для виховання учнів як в ЗТ(ПТ)О так і в сім'ї.

        Майстер виробничого навчання - педагог-професіонал, духовний посередник між суспільством і здобувачем освіти в освоєнні культури, накопиченої людством. Він організовує систему відносин через різноманітні заходи виховання, створює умови для індивідуального самовираження і розвитку кожної особистості, забезпечує розкриття її потенційних здібностей та захищає інтереси вихованців.

     Сучасний майстер, який навчає і виховує учнів, поряд з батьками, стає дуже значимою особою, тому його вміння взаємодіяти з сім'єю забезпечує ефективність формування особистості учня. Проблема взаємодії ЗТ(ПТ)О  і сім'ї була і є в центрі уваги кожного майстра виробничого навчання, тому що підлітки виховувались своєю сім'єю і сім'я для нього є авторитетом.

         

Особливості виховної роботи майстра виробничого навчання з родиною

 

      Сім'я є природним середовищем первинної соціалізації дитини, джерелом її матеріальної та емоційної підтримки, засобом збереження і передавання культурних цінностей від покоління до покоління. З перших днів появи дитини на світ сім'я покликана готувати її до життя та практичної діяльності, в домашніх умовах забезпечити розумну організацію її життя, допомогти засвоїти позитивний досвід старших поколінь, набути власного досвіду поведінки й діяльності. Оскільки мета виховання підростаючого покоління -- формування всебічно розвиненої особистості, сім'я, як і ЗТ(ПТ)О, здійснює моральне, розумове, трудове, естетичне та фізичне виховання. На думку М. Стельмаховича  «Тіло, душа, розум - ось три кити батьківської педагогіки».

      Духовно-моральне виховання передбачає формування у особистості високої духовності та моральної чистоти. Складність цього завдання в тому, що воно вирішується, як правило, через добре поставлене в духовно-моральному аспекті життя сім'ї, суспільного ладу, вчинки людей, приклад батьків. Власне, духовність виховується духовністю, мораль -- моральністю, честь - честю, гідність - гідністю. Правильно поставлене розумове виховання в сім'ї розкриває перед учнями широкий простір для накопичення знань, як бази для формування наукового світогляду; оволодіння основними розумовими операціями (аналізом, синтезом, порівнянням); вироблення інтелектуальних умінь (читати, слухати, висловлювати свої думки усно і на письмі, рахувати, працювати з книгою, комп'ютером) готує їх до розумової діяльності.

       Реалізуючи ці напрями змісту виховання, особливу увагу приділяють вихованню у дітей

       любові до батьків, рідних, рідної мови, культури свого народу;

       поваги до людей;

       піклування про молодших і старших,

       співчуття і милосердя до тих, хто переживає горе;

        шанобливого ставлення до традицій, звичаїв, обрядів, до знання свого    родоводу, історії народу.

           Ефективність виховання дітей у сім'ї залежить від створення в ній належних умов. Головна умова сімейного виховання -- міцний фундамент сім'ї, що базується на її непорушному авторитеті, подружній вірності, любові до дітей і відданості обов'язку їх виховання, материнському покликанні жінки, піднесенні ролі батьків у створенні та захисті домашнього вогнища, забезпеченні на їх прикладі моральної підготовки молоді до подружнього життя.

      Важливим у сімейному вихованні є те, наскільки родина живе інтересами всього народу, інтересами держави. Діти прислухаються до розмов батьків, є свідками їхніх вчинків, радіють їхнім успіхам чи співчувають невдачам.

Виховний вплив сім'ї зростає, якщо батьки цікавляться не лише навчанням, а й познавчальною діяльністю своїх дітей. За таких умов інтереси сім'ї збігаються з інтересами суспільства, формується свідомий громадянин країни.

     Дієвим чинником сімейного виховання є спільна трудова діяльність батьків і дітей. Дітей слід залучати до сімейної праці, вони повинні мати конкретні трудові обов'язки, адекватні їх віковим можливостям. Така співпраця дітей з батьками має сильніший виховний вплив, ніж словесні повчання.

      Справжнім авторитетом користуються батьки, які сумлінно ставляться до праці, до сімейних обов'язків, активні в громадському житті. Такі батьки уважні до дітей, люблять їх, цікавляться їхніми шкільними та позанавчальними справами, поважають їх людську гідність, водночас виявляючи до них належну вимогливість.

       Виховання дітей в сім'ї не завжди успішне. Негативний вплив на нього мають об'єктивні (неповна сім'я, погані житлові умови, недостатнє матеріальне забезпечення) та суб'єктивні (слабкість педагогічної позиції батьків) чинники. Дається взнаки і низьке матеріальне забезпечення сім'ї.   

         Значна частина сучасних сімей припускається помилок у вихованні дітей.

 

     Зміст роботи училища  з батьками учнів повинен ґрунтуватися на їх правах і обов'язках, визначених Законом України «Про загальну середню освіту»:

 

   Види й методи роботи з батьками учнів

 

       Моє знайомство  з батьками  вихованців починається при  подачі документів до училища. Вже тоді намагаюсь створити  з ними  контакт. Подальше знайомство відбувається  при поселені учнів у гуртожиток.

        У роботі з батьками вихованців використовую  різноманітні її види й методи. Наведу основні з них.

 

     Робота з батьківським комітетом.

      Усю роботу ми з Іваном  Степановичем Денисом проводили через батьків, постійно підтримували тісний зв'язок.

    З перших днів навчання групи, на перших батьківських зборах створюється  батьківський комітет. Він складається з 4-х чоловік. Намагаюсь залучати комітет до усіх проблем життя групи. Батьки завжди йдуть назустріч мені. Так, велику допомогу надали батьки попередньої групи , коли збирали передачі воїнам АТО та сиротам. Допомагали при проведені осіннього  ярмарку( передавали кондитерські вироби домашнього приготування), збирали кошти для придбання канцелярських приладів та для дітей Сходу України.

      Батьки нової групи також беруть участь у житті групи . Усі підєднані до Вайберу.  Через Вайбер  батьки спілкуються між собою, вітають хлопців з днем народження та святами. На жаль, за цей короткий  час навчання  учні тричі були на дистанційному навчанні у зв’язку з Ковідом. Тому уся робота проводилась у телефонному режимі.

 Зверталась я до батьків з приводу опитування про модернізацію структури нашого училища у проєкті ЕU4Sklls. 20 батьків відгукнулися і проголосували за модернізацію училища.

 

             Батьківські збори. Є важливим колективним видом роботи майстра з батьками учнів. Такі збори сприяють формуванню громадської думки батьків, об'єднанню їх в єдиний колектив.

   Тематика зборів визначається загальними завданнями виховання, умовами навчально-виховної роботи в групі.

        Проводжу я батьківські збори, як правило, двічі на рік. Але у зв’язку з карантином  проводила збори он-лайн. З групою, що випустилась, розглядали проблеми  виробничої практики, працевлаштування, випуску  та інші нагальні питання.

 

   Відвідування батьків удома. Цей вид допомагає встановити зв'язок з усією сім'єю, з'ясувати її загальну та педагогічну культуру, умови життя учня, його місце в сім'ї і ставлення до нього старших, ознайомитися з досвідом батьківського виховання, дати поради і домовитися про єдині вимоги до учня.  

Я не вважаю, що відвідувати треба родини тих  підлітків, які створюють певні проблеми у ЗП(ПТ)О. Безумовно, з батьками таких учнів слід передусім встановити тісний контакт, проте відвідувати бажано сім'ї всіх учнів.

      Мої відвідування  сім'ї  має різну мету: загальне ознайомлення з умовами життя, встановлення єдиних вимог училища  і сім'ї до вихованця, , обговорення з батьками відхилень у поведінці підлітка і вживання необхідних заходів щодо їх запобігання та подолання, залучення батьків до участі в роботі училища, тощо.

При вступі підлітка до нашого навчального закладу я знайомлюсь з родиною: склад сім'ї,  де працюють батьки, їхній матеріальний стан тощо.Для цього знайомлюсь з особовою справою, самим учнем, а про поселенні до гуртожитку - з батьками.

      Відвідування сімей не завжди вдається, оскільки здебільшого учні проживають поза межами міста і немає можливостей відвідати вдома учня.

     Але з батьками необхідно підтримувати зв'язок. Тому були створені  у Вайбері групи «Батьки 14 групи», а в цьому році  «Батьки 2021». У мене тому створені дві групи, оскільки ще  підтримую й  зв'язок з батьками групи, яка випустилась. Тут   розміщую оголошення і повідомлення, що стосуються усіх батьків та учнів.

 

Запрошення батьків до училища. У разі необхідності я запрошую батьків окремих учнів до училища на розмову. Під час бесіди з ними намагаюсь дотримуватися педагогічного такту, створити атмосферу доброзичливості, довір'я.

      Окремо хочу сказати  про  2 хлопців, які проживають у монастирі села Банчени. Їхні батьки були позбавлені батьківських прав. Відповідає за них матушка Марія Іванівна. Мобільних телефонів у них нема, їм заборонено користуватись телефонами. Тому зв’язку з ними нема. Доводилось щодня спілкуватись з матушкою, а інколи й по декілька разів на день. До хлопців були зауваження і доводилось викликати її до училища і разом із заступником директора з Н ВИХ Р Оксаною Костянтинівною Кавнічук вирішувати  питання.

     Викликались батьки і учнів Кирилюка Дениса, який не підкорявся  правилам проживання  у гуртожитку, та Мензака Юрія з приводу ремонту  кімнати.

     Батьки  Істратія Валентина запрошувались з приводу розпивання спиртного підлітка  і виселення його  з гуртожитку на 1 місяць.

    Запрошувались батьки Кривого Артема, який у компанії учнів інших груп , порушив  дисципліну у гуртожитку. Цього юнака виселили з гуртожитку.

      Загалом, намагаюсь не викликати  зайве батьків, а вирішую усі питання телефоном.

 

ВИСНОВОК

 

        Робота з батьками - невід'ємна частина системи роботи майстра виробничого навчання. Ця робота приносить успіх, якщо вона, будучи систематичною і науково обґрунтованою, органічно включається в загальну педагогічну діяльність майстра. Виховна робота ЗТ(ПТ не може будуватися без урахування того, що індивідуальність підростаючої особистості формується в родині.

      Майстер виробничого навчання - центральна особа виховного процесу. Батьки судять про навчальний заклад  за оцінкою майстерності майстра, висловлюючи задоволення або незадоволення в першу чергу його професіоналізмом. Батьки відчувають найголовніше - хто і як вводить їх дитину до дорослого життя. Взаємодія з батьками є невід'ємною частиною його роботи.  З перших же днів важливо налагодити з батьками учнів дружні, партнерські стосунки. Адже основи вихованості особистості закладаються в сім'ї, і до училища він приходить вже так чи інакше сформованим.

    Педагоги ЗТ(ПТ)О зобов'язані допомогти батькам, ставши для них центром психолого-педагогічної освіти та консультування - організовуючи при навчальному закладі батьківські університети, лекторії, конференції, семінари, об'єднання батьків. Успіх у вихованні учнів залежить від погодженості навчального закладу  та сім'ї.

 

Використана література

1.Фіцула М.М. Педагогіка: посібник - К.: Видавничий центнер «Академія»; 2002.- 376 с.

2,Демянюк Т.Д. Організація виховного процесу в сучасному загальноосвітньому навчальному закладі. Науково-методичний посібник. – Суми: Антей, 2006.-383 с.

Педагогічні читання 12.01.2022р.

                                Сьогодні, тобто 12 січня 2022 року в Чернівецькому ВПУ радіоелектроніки пройшли педагогічні читання. Мої колеги (майстри виробничого навчання та викладачі, які атестуються в 2021-2022н.р), в тому числі і я підготували методичні доповіді. 

                                Присутні мали можливість почути цікаві роботи та подивитися презентації на екрані. Останні роки я працювала над методичною проблемою "Вдосконалення методичної компетентності щодо активізації та підвищення ефективної співпраці зі здобувачами освіти та батьками". Тому я і підготувала методичну доповідь на тему: "Робота майстра виробничого навчання з батьками". Цьогорічні педагогічні читання пройшли на високому методичному рівні, викликали зацікавленість та обговорення. Підсумки педагогічних читань підвела заступник директора з НВР Писаревська Г.М., яка проаналізувала кожен із виступів і надала колегам методичні поради для успішної педагогічної діяльності. Педагогічні читання дуже важливі, тому що дають можливість обмінятися досвідом з колегами та розширити свою педагогічну свідомість. На згадку про цей день були зроблені фото.







вівторок, 11 січня 2022 р.

Профорієнтаційна робота 2022р.

                       Для забезпечення виконання плану набору здобувачів освіти на 2022 - 2023н.р. до Чернівецького ВПУ радіоелектроніки викладачі та майстри виробничого навчання традиційно відвідують навчальні заклади м.Чернівців та Чернівецької області з метою профорієнтації.   

                       Ось і сьогодні, тобто 11 січня 2022 року я відвідала Чернівецький ліцей №17 "Успіх" (ЗОШ №11) та ліцей №18 Чернівецької міської ради (ЗОШ №6) з метою профорієнтації. 

                       Заступники директора з виховної роботи цих навчальних закладів люб'язно провели мене до учнів 11-х та 8-х класів, де я мала можливість провести профорієнтаційну роботу. Запросила майбутніх випускників на навчання в наш заклад, розповіла про училище та роздала наші буклети та проспекти. В обох закладах особливо хлопці зацікавились професією "Майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів". Будемо раді бачити їх на навчанні у Чернівецькому ВПУР!

                        Щиро дякую дирекції ліцеїв 17 та 18 за допомогу, розуміння та співпрацю! На згадку про цей день були зроблені фото.






                   

                  

понеділок, 10 січня 2022 р.

Іспит з ОП

           Сьогодні, тобто 10 січня 2022 року в Чернівецькому ВПУ радіоелектроніки було проведено екзамен з електробезпеки для працівників (на ІІ, ІІІ та ІV групи допуску до електробезпеки).
           Відповідальним за проведення іспиту був інженер  з ОП Гончар А.В. Постійно діюча комісія була в повному складі. Заступник директора з НВР Писаревська Галина Миколаївна сказала вступне слово, відмітила хто з майстрів та викладачів повинен здавати екзамен на відповідну групу допуску з електробезпеки та побажала успіхів у здачі екзамену. Я, як і більша частина моїх колег, здавала іспит на ІІІ групу. Іспит передбачав виконання тестових завдань, які складалися з 20 питань.
           Комісія проаналізувала виконання тестів, оцінила кожного працівника та підвела підсумки. Дійсно, всі працівники училища мають необхідні знання для підтвердження відповідної групи з електробезпеки.
          Бажаю всім членам колективу дотримання вимог з ОП та подальших успіхів в роботі!

 



 



 

 

 

 

середа, 5 січня 2022 р.

Семінар - практикум 05.01.2022р.

                   Сьогодні, тобто 5 січня 2022 року було проведено семінар-практикум в Чернівецькому ВПУ радіоелектроніки на базі НПЦ. Проводив семінар майстер виробничого навчання Денис Іван Степанович. Тема: "Технології формування професійних компетентностей майбутніх фахівців електротехнічного профілю". Присутніми були: заступник директора з НВР Писаревська Г.М., старший майстер Цап Олександр Вікторович, майстри виробничого навчання та викладачі електротехнічного профілю. Семінар-практикум складався з двох частин - теоретичної та практичної. Іван Степанович розказав про основні характеристики компетентнівського уроку, назвав ознаки готовності до професійної діяльності майбутнього кваліфікованого робітника. 

                    Заступник директора з НВР Писаревська Г.М. звернула увагу на проектні технології навчання. Слід забезпечити поступове навчання учнів до реалізації проектної діяльності, починаючи з не складних і поступово переходячи до складніших. Темою практичної частини семінару: "Функціональні можливості мультиметра та використання 3D-симулятора  ELECTUDE під час теоретичного та виробничого навчання". Майстри виробничого навчання практично виконували вимірювання за допомогою мультиметра. Такі проведені семінари дуже важливі, вони залишають багато позитивних вражень. 

                    Дякую організаторам семінару та особисто Денису Івану Степановичу за цікавий, насичений та змістовний захід. Бажаю творчим, креативним колегам здійснення ідей та планів.Удачі у всіх ваших справах та починаннях!