середа, 24 березня 2021 р.

21 березня - Всесвітній День поезії

                    Пое́зія (грецькою ποίησις — «творчість» від ποιέω — «роблю», «творю») — художньо-образна словесна творчість, в якій мова використовується з естетичною чи знаково-символічною (евокативною) метою окрім або замість самої денотації.

  Щороку 21 березня відзначають Всесвітній день поезії (World Poetry Day). Ця дата встановлена 1999 року на 30 сесії генеральної конференції ЮНЕСКО. Перший Всесвітній день поезії пройшов в Парижі, де знаходиться штаб-квартира ЮНЕСКО.

                  А от сама поезія виникла набагато раніше - за твердженням істориків найдавніші вірші були написані ще в 23 столітті до нашої ери. Вони були створені жрицею і принцесою Ен-Хеду-ана (En-hedu-ana) і знахідка підтверджена артефактами. Ім'я Ен-Хеду-анна означає "Вища жриця прикраса небес"

Принцеса є найбільш раннім автором, відомим по імені, а також першою поетесою. Вона була дочкою засновника Аккадського царства - царя Саргона, і відома своїми шумерськими гімнами. Ен-Хеду-ана писала про місячного бога Нанне і його доньку, богині ранкової зорі Інанне.

До Ен-Хеду-ана шумерські письмена не підписувалися, а були анонімними. Ен-Хеду-ані, верховній жриці Імперії, судилося стати ПЕРШИМ в історії ПОЕТОМ, який підписує свої літературні твори. Після смерті мудру астролога, містика і філософа Ен-Хеду-ану обожествили її послідовники. 

Її шедевром є чудова присвята:

"... Справжня Жінка наділена великою мудрістю,
Вона користується таблицями з лапис блакиті,
Вона - радник в будь-яких мирських справах,
Вона вимірює Космос,
І вивіряє небесні заходи канатами на землі ... "
Ен-Хеду-ана, 2260 до н.е.

І хоча документально підтверджено, що першим поетом була жінка, це все відносно. Як одного разу висловився Сальвадор Далі, першим поетом був той, хто порівняв щоки юної дівчини з трояндою. Ми ніколи не дізнаємось, хто перший спромігся на таке поетичне порівняння, але в будь-якому разі надихнула його на це муза в образі юної жінки. Тому не дивно, що в поезії жіноче ім'я.

Відомо, що перші словники рим з’явилися ще в середньовіччі. Цікаво що, наприклад, весь Коран побудований на римах.

У теперішній же час в День поезії по всьому світу - в установах культури, освіти, творчих колективах проходять різні поетичні концерти, авторські читання, конференції та семінари, присвячені поетам і їхній творчості, презентації нової поетичної літератури.

"Поезія може стати відповіддю на найгостріші і найглибші духовні питання сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї широку суспільну увагу. Крім того, Всесвітній день поезії повинен дати можливість ширше заявити про себе невеликим видавництвам, чиїми зусиллями, в основному, доходить до читачів творчість сучасних поетів, літературним клубам, що відроджують одвічну традицію живого поетичного слова", - йдеться в рішенні ЮНЕСКО.

Основні жанри:

Балада — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драматичним сюжетом.

Гімн як жанрова форма поезії еволюціонував з культових пісень, завершуваних молитвою до культового божества.

Ода — жанр лірики, вірш, що виражає піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю історичних осіб.

Серенада — лірична вітальна пісня, поширена в Італії та Іспанії.

Сонет — ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п'ятистопного або шестистопного ямба, власне, двох чотиривіршів (катрени) з перехресним римуванням та двох тривіршів (терцети) з усталеною схемою римування: абаб, абаб, ввд, еед або (рідше) перехресною абаб, абаб, вде, вде чи абаб, абаб, ввд, еед тощо.

Дума — жанр суто українського речитативного народного та героїчного ліричного епосу (проміжне положення між епосом і поезією).

Поема — як правило великий за обсягом ліричний, епічний, ліро-епічний твір, переважно віршований, у якому зображені значні події і яскраві характери.

Пісня — усамостійнений ліричний жанр, що походить від пісні, як музичного жанру.






 


 

Немає коментарів:

Дописати коментар